Teksty / Texts

„Piotra Ambroziaka perseweracje albo Walka z cieniem”


W malarstwie Piotra Ambroziaka trwa bowiem nieustanna walka pomiędzy tym co wzniosłe a tym co niskie i przyziemne, między zwierzęcą naturą człowieka a potrzebą duchowego kontaktu z wyższą formą bytowania, aniołami, zaświatami, Ojcem niebieskim, zwanym kolokwialnie „Tatą”. Obrazy takie jak „Anioł stróż”, ”Telefon do Taty” czy „Nie będę do Pana telefonował” zawierają zróżnicowane emocje począwszy od zwątpienia, gniewu, buntu aż po sentymentalną potrzebę powrotu do obrazu zapamiętanego z okresu dzieciństwa, gdzie poczucie bezpieczeństwa zapewniały proste ikony wiary zawieszone nad łóżkiem.

„Afirmacja słabości stanowi zaprzeczenie kulturowych wzorców Wojownika i Męczennika. Wojownik nastawiony na walkę na przezwyciężenie wszelkich trudności obawia się własnych słabości i gardzi tymi, którzy są słabi. Męczennik z kolei, akceptując słabość innych nie dopuszcza jej do siebie – otaczając troską innych wykazać się musi siłą, odpornością na stres i samozaparciem.” -pisze Jerzy Prokopiuk w „Labiryncie duszy”. Trudno stwierdzić, do której z tych dwóch prefiguracji bliżej jest naszemu artyście, zwłaszcza gdy patrzy się na jego zgoła nieortodoksyjnie interpretowany wątek popularny w średniowieczu „walki świętego Jerzego ze złem”. Na obrazie Ambroziaka święty (o którym po kilku wiekach watykańscy uczeni stwierdzili, że go w ogóle nie było) jest nagi, a jedyną jego bronią jest nabrzmiała męskość wprowadzająca w osłupienie stojącego naprzeciw niego smoka. Obraz ten zawiera podwójną dawkę autoironii i wrodzone poczucie humoru.

Jako persona malarz nosi bowiem nie tylko maskę, ale wręcz całą zbroję wojownika pozostając od kilkunastu lat założycielem drużyny wojów, kultywujących tradycje walk rycerskich z dojrzałego średniowiecza. Okuty od stóp po czubek głowy w nabłyszczane blachy, uzbrojony w miecz albo topór ukrywa skrzętnie przed światem zewnętrznym przeciwnika najzacieklej zwalczanego a zarazem najtrudniejszego do pokonania. Siebie samego.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20